Skip to main content

Jeżeli kredytobiorcy brakuje zdolności kredytowej może z nim do kredytu przystąpić ktoś kto tę zdolność pozwoli uzyskać. Zazwyczaj pomaga on w kredycie jednocześnie nie stając się właścicielem nabywanej nieruchomości. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy odłączyć współkredytobiorcę?

Dodatkowa osoba pomaga uzyskać zdolność

Dodatkowy kredytobiorca pomaga uzyskać zdolność kredytową. Taka osoba również w rzeczywistości solidarnie odpowiada za kredyt, oczywiście ma również stosowny wpis w BIK. Jeżeli kredyt jest właściwie obsługiwany to bycie współkredytobiorcą tak naprawdę w niczym nie przeszkadza. Problem pojawia się wtedy, gdy taki klient również chciałby wnioskować o kredyt. Banki będą brały pod uwagę zobowiązania, które widnieją w BIK. Dlatego może się okazać, że teraz sam współkredytobiorca będzie miał problem ze zdolnością kredytową. W związku z tym może chcieć odłączyć się od tego „starego” kredytu. Co na to bank?

Życiowy przykład

I tutaj przytoczę przykład, który znalazłem w internecie. Kredytobiorca wnioskował o odłączenie jednej osoby z kredytu. Powód nie był podany, ale to bez znaczenia. Nie ma tutaj jednego schematu postępowania, praktycznie każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.

Bank rozpatrzył wniosek pozytywnie, ale postawił dwa warunki:

1. Wniesienie dodatkowego wkładu własnego (nadpłacenie kredytu), gdyż był to kredyt w CHF i wartość zabezpieczenia była niższa od kwoty kapitału do spłaty, czyli bank chciał, aby LTV było nie wyższe niż obecnie obowiązujące wartości.

2. Podniesienie marży kredytu o 80%, poprzedni kredyt został zaciągnięty w czasie, kiedy marże były znacznie niższe niż obecnie więc bank zaproponował warunki jakie obowiązują teraz.

Klient liczył się z tym, że będzie musiał zapłacić za aneks, zostanie sprawdzona jego zdolność kredytowa, być może bank sprawdzi nieruchomość (zabezpieczenie kredytu). Tego, że bank zmieni warunki finansowe się nie spodziewał. Oczywiście jest z tego faktu mocno niezadowolony. Co może zrobić? Niestety niewiele, w zasadzie albo zgodzić się na proponowane warunki albo nie. Analitycy w banku wiedzą, że klient mógłby refinansować kredyt, jednak nie uzyska lepszych warunków więc nie ma pola do manewru.

Wnioski

Dlatego zanim kogoś poprosisz o przystąpienie do kredytu pomyśl jakie mogą tego być konsekwencje w przyszłości.

Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomogę rozwiązać każdy problem. Zapraszam do kontaktu.

Robert Sierant

 

 

Zostaw komentarz