Skip to main content

Dopłaty z programu „Rodzina na swoim” (RnS) powoli się kończą skończyły. Najwięcej takich kredytów banki udzieliły w 2011 r. Czy warto nadal spłacać kredyt we własnym banku czy może sensowne byłoby jego przeniesienie (refinansowanie) w innym?

Dla przypomnienia, kredytobiorca, który spełnił warunki uzyskania preferencyjnego kredytu mógł liczyć na dopłatę w kwocie 50% odsetek w ciągu pierwszych 8 lat spłacania. W wielu przypadkach okres uzyskiwania preferencyjnych odsetek już skończył się lub nastąpi to w najbliższym czasie.

Co dalej z kredytem Rodzina na swoim?

W związku z tym, że dopłaty z programu „Rodzina na swoim” przeznaczone były dla osób nabywających pierwszą nieruchomość największym wzięciem cieszyły się zatem mieszkania mniejsze i tym samym tańsze. Program przeznaczony był dla osób relatywnie młodych i najczęściej uzyskujących niski dochód lub/i nie dysponujących dużym wkładem własnym.

Po bliższej analizie parametrów można wysnuć następujący wniosek. Większość kredytobiorców mogła sobie pozwolić na kredyt jedynie w niewielu bankach. Najczęściej nie były to kredyty o najlepszych parametrach (marża, produkty dodatkowe itp…). Ważniejsze było, aby kredyt (z dopłatą) otrzymać niż to czy marża była trochę niższa lub wyższa. Poza tym i tak połowę odsetek otrzymywało się w formie dopłaty, która być może się niedługo skończy…

Analiza warunków kredytu

Przez 10 lat wiele się mogło zmienić. Wyższe dochody, dodatkowy wkład własny, większa wartość nabytej nieruchomości itd… Wszystko zatem wskazuje, że mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją niż miała miejsce te ~10 lat temu. Dodatkowo jeżeli kredyt został udzielony przez bank, który miał relatywnie słabą ofertę, ale jednak sfinansował zakup to obecnie mamy spore pole do popisu. Pamiętaj, Twój na kredyt uzyskany z dopłatą z programu „Rodzina na swoim” nie jesteś skazany na 20-30 lat. Możesz go już refinansować.

Skoro dopłaty się skończyły na przeniesieniu (refinansowaniu) kredytu w większości przypadków można tylko zyskać. Na temat negocjowania warunków lub refinansowania więcej przeczytasz tutaj.

Dlatego też zachęcam do kontaktu w celu analizy posiadanego zobowiązania. Nie wiąże się to z kosztami więc można tylko zyskać. Wystarczy wypełnić prostą ankietę, abym mógł przygotować ofertę refinansowania oraz symulacje proponowanych rozwiązań.

Robert Sierant

 

 

Zostaw komentarz