Skip to main content

Końcówka roku to czas, w którym zwykle pojawia się bardzo wiele „przypominaczy” dotyczących inwestowania w IKE oraz IKZE. „Skorzystaj z oferty, wpłać, zaoszczędź nawet kilka tysięcy złotych na podatkach” itp… Zawsze mnie zastanawiało dlaczego dopiero wtedy wszyscy sobie o tym przypominają? W końcu idą święta, są większe wydatki związane z końcem roku, za chwilę ferie etc. Czy jak ktoś przez cały rok nie wpłacał na IKE lub/i IKZE to znajdzie wolne środki, aby to zrobić dopiero pod koniec grudnia? W końcu oszczędzać można, a nawet warto przez cały rok, systematycznie!

Dlatego też idąc tym tropem zachęcam, aby o wpłatach na IKE (indywidualne konto emerytalne) oraz IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) nie zapominać, zostało już niewiele czasu.

Limity dla IKE w 2022 r.

W bieżącym roku limit wpłaty na IKE jest wyższy niż w roku ubiegłym. Związane to jest z prognozą wyższego przeciętnego wynagrodzenia (PPW) w gospodarce narodowej w 2022 r. Ma ono wynieść 5922 zł. A zatem na IKE możesz wpłacić maksymalnie 17 766 zł (w 2021 r. było to 15 777 zł). Limit obliczamy jako 300% kwoty PPW. Wpłata nie musi być jednorazowa. Możesz wpłacić mniej, wpłat może być w ciągu roku wiele. Najważniejsze, aby nie przekroczyć tego limitu. Generalnie wtedy nic się złego nie stanie. Podmiot prowadzący rachunek zwróci ci wpłaconą (ponad limit) nadwyżkę.

Przypominam również o korzyściach inwestowania na IKE. Oszczędzający w ten sposób (III filar) są zwolnieni z 19% podatku od zysków kapitałowych. Korzyści podatkowe dotyczące IKE zobaczysz dopiero po ukończeniu przez Ciebie 60 r.ż. (lub 55, jeśli masz prawo do wcześniejszej emerytury) i spełnieniu pozostałych warunków. Wypłacając swoje pieniądze nie zapłacisz bowiem podatku od zysków kapitałowych. Wspomnę także o tym, że podatkiem nie będą obciążeni Twoi spadkobiercy. Bez znaczenia czy dziedziczenie oszczędności będzie wynikało z przepisów ustawowych czy Twojej decyzji. Otrzymujący pieniądze nie zapłacą ani podatku od zysków kapitałowych, ani podatku od spadków i darowizn. Forma wypłaty środków: przed terminem lub wypłata transferowa na swoje IKE bądź do PPE nie mają tutaj znaczenia.

Limity dla IKZE w 2022 r.

Podobnie jak dla IKE również i dla IKZE limity w 2022 r. są wyższe niż w 2021 r. Wynika to również z prognozy wyższego PPW. Limit na IKZE wyliczany jest jako 120% PPW oraz 180% dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Czyli limit maksymalny wyniesie odpowiednio 7106,40 zł (w 2021 r. 6310,80) oraz 10659,60 zł (wcześniej 9466,20 zł). W przeciwieństwie do IKE korzyści z oszczędzania na IKZE zobaczysz już na kolejnym zeznaniu podatkowym. Jeśli jako zatrudniony wpłaciłeś maksymalną dopuszczalną w 2021 roku kwotę, czyli 6310,80 zł, pomniejszy ona należny podatek za 2021 rok lub otrzymasz zwrot z urzędu skarbowego. Osoby znajdujące się w pierwszym progu podatkowym zyskają 1073 zł. Te, które płacą podatek według stawki 32 % mogą zyskać nawet do 2019 zł.

Od 2021 roku pojawiła się także nowość czyli specjalny limit IKZE dla samozatrudnionych. Limit wpłat wyniósł 9466,20 zł czyli podatnik mógł zyskać od 1609 zł do nawet 3029 zł.

Czy warto oszczędzać?

Pytanie raczej retoryczne. Warto i wręcz trzeba! Nie wiem jak Wy, ale ja nie spodziewam się emerytury w sensownej wysokości. Te przewidywane około 30-35% ostatniego wynagrodzenia zupełnie mnie nie satysfakcjonuje. Dlatego też oszczędzam, inwestuję również m.in. w IKE i IKZE niemal od samego początku. Niestety promocja na IKE, z której korzystam od 10 lat się kończy. Bank dopisywał mi co roku 7,29% netto na koncie oszczędnościowym. Naprawdę godna wartość w sytuacji, gdy oprocentowanie zwykłych depozytów było minimalne. Było to konto z gwarancją BFG czyli depozyt gwarantowany. Co prawda nie udało mi się zebrać kwoty z gwarantowanego limitu (100 000 euro), ale tylko dlatego, że obowiązujące limity wpłat mi na to nie pozwoliły.

A zatem, które IKE polecacie w 2022 r.? Mój bank oferuje już ponad 7% na IKE . A jeszcze na początku 2022 roku było to zaledwie 2,25%. Inflacja zrobiła swoje i oprocentowanie rachunku to ok. 1/3 oficjalnej inflacji wg GUS. Natomiast w przypadku IKZE zdecydowałem się na fundusze inwestycyjne. Wynik za 2022 r. będzie raczej ujemny, ale do końca oszczędzania pozostało mi jeszcze wiele lat więc zakładam, że jednak dobrze na tym wyjdę. Poza tym oczywiście odliczenie podatkowe na PIT.
Kto i gdzie daje najwięcej i najlepsze warunki? Rzecz jasna mówimy o inwestycji a nie jedynie oszczędzaniu w banku…

Robert Sierant

 

Zostaw komentarz