Skip to main content

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 r. Co prawda zagadnienie to nie jest wprost związane z finansami (kredyty, ubezpieczenia) jednak wiele nieruchomości nabytych na kredyt jest wynajmowanych. Dlatego też pragnę przypomnieć (swoim klientom i nie tylko) najważniejsze kwestie związane z nową regulacją.

Nowe regulacje

Od 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Od tego dnia osoby, które będą chciały sprzedać lub wynająć nieruchomość (lokal mieszkalny lub dom), będą musiały posiadać ważne świadectwo charakterystyki energetycznej w celu przedłożenia nabywcy/najemcy i załączenia do dokumentu sprzedaży/najmu (dotyczy nowo zawieranych umów, po 28 kwietnia 2023 r.).

UWAGA! W przypadku budynków wybudowanych przed 2009 r. wykorzystywanym na własne potrzeby i nie sprzedawanych, nie ma potrzeby posiadania świadectwa.

Świadectwo energetyczne jest ważne 10 lat.

Rola świadectwa energetycznego

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Gdy budynek lub jego część – np. lokal mieszkalny lub użytkowy – będzie sprzedawany lub wynajmowany po 28 kwietnia 2023 r. Za brak dokumentu będzie grozić kara grzywny do 5000 zł.

 

Kto sporządza świadectwo

Świadectwo sporządza osoba posiadająca stosowną wiedzę i uprawnienia. Musi to być potwierdzone wpisem w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków

Wnioski:

Posiadasz lokal mieszkalny, który chcesz sprzedać lub wynająć? Nowe regulacje nakładają na Ciebie obowiązek posiadania (oraz dołączeniu do umowy) świadectwa energetycznego. Warto o to zadbać już dzisiaj. Pamiętaj, że obowiązek ten dotyczy również osoby wynajmujące nieruchomości krótkoterminowo.

Robert Sierant

 

Zostaw komentarz