Skip to main content

Oficjalnie ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2023 r. Jednak pierwszy bank jest już zainteresowany tym, aby ściągnąć do siebie część klientów zainteresowanych kredytami z dopłatą. Otóż w PeKaO SA od 15 czerwca 2023 r. będzie można składać wnioski na warunkach standardowych. Bank będzie je normalnie procesował. Warunki zgodne z aktualną ofertą banku. Jednak po wdrożeniu procesów będą one mogły zostać przekonwertowane na kredyt z dopłatą w ramach Bezpieczny kredyt 2% (BK2%). Jest to informacja z jednej z placówek tego Banku, która szykuje się już na napływ klientów i wniosków. Czyli składając wniosek jw. będzie można niejako „zająć miejsce w kolejce”. Chociaż jak pamiętamy, w 2023 r. limity mają jeszcze nie obowiązywać…

Planowana procedura

Pracownicy PeKaO deklarują, że każdy wniosek złożony (po 15 czerwca 2023 r.) zostanie oceniony pod kątem tego czy klient spełnia warunki, aby otrzymać BK2%,

Niezwłocznie skontaktują się z tymi, którzy te warunki spełnią. Osoby te zostaną również zaproszone do placówki celem uzupełnienia wniosku (o formularze związane z BK2%).

Nie wszystkie przypadki

Jednocześnie bank zapowiedział, że nie będą przyjmowane wnioski na dokończenie budowy domu. Ten przypadek jest na tyle niejasny, że bank czeka na finalne wyjaśnienie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Pamiętajmy, że wiele kwestii związanych z BK2% nie zostało jeszcze finalnie wyjaśnionych. Jedną z największych niewiadomych jest sposób liczenia zdolności kredytowej. Jeżeli będzie ona liczona standardowo to wyjdzie sporo niższa (niż dla kredytu bez dopłaty) ze względu na to, że raty będą spłacane w ratach malejących (a nie stałych jak to zwykle bywa).

„Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zapowiedział, że ze względu na niższe koszty i ochronę przed ryzykiem stopy procentowej, kredyt 2 proc. wymaga zmiany w podejściu do oceny zdolności kredytowej.”

Tylko czy to zmienione podejście będzie odgórne (KNF) czy pozostanie w gestii banków i ich oceny ryzyka?

— To (#BK2%) produkt kredytowy, który jest praktycznie zwolniony z ryzyka stopy procentowej — zauważył Jacek Jastrzębski. Z tego powodu niektóre parametry oceniania zdolności kredytowej będą traktowane inaczej, co sprawi, że dostęp do kredytu będzie zwiększony. Wiele osób, które nie mogłoby liczyć na kredyt hipoteczny z tradycyjnej oferty banków, otrzyma pozytywną decyzję w sprawie kredytu 2 proc. A zatem (być może?) zostanie zmieniona Rekomendacja S właśnie na potrzeby kredytu z programu „Pierwsze mieszkanie”.

Przyznał to również Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. W trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego stwierdził, że Komisja Nadzoru Finansowego zmieni rekomendację S wyjątkowo dla produktu, jakim jest rządowy kredyt 2 proc.

Kiedy to nastąpi? Jakie będą to zmiany? To wszystko powinno się okazać już wkrótce. Z niecierpliwością na to czekamy.

Jesteś zainteresowany złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny (nie tylko ten z dopłatą). Serdecznie zapraszam do kontaktu. Pomoc w uzyskaniu finansowania bezpłatna.

Robert Sierant

 

A TUTAJ link do ostatecznej wersji ustawy.

Zostaw komentarz