Skip to main content

To już ostatni moment, aby w 2023 r. złożyć wniosek na kredyt z dopłatą. Banki całkiem oficjalnie (lub też nie) wstrzymują przyjmowanie aplikacji kredytowych. Zobacz gdzie masz jeszcze szansę. Jeżeli masz zamiar załapać się na tegoroczny limit to już ostatni gwizdek, aby złożyć wnioski.

 

2023 r. – bez limitu na dopłaty

W 2023 r. nie ma limitu na kredyty z dopłatą. A zatem wszyscy ci, którzy się na kredyt z dopłatą (Bezpieczny kredyt 2%) kwalifikują i złożą kompletny wniosek mają szansę na uzyskanie takiego finansowania. Oczywiście muszą spełniać również warunki ogólne czyli posiadać zdolność kredytową, czyste bazy oraz pozytywnie przejść weryfikację scoringową w banku.

Jednak czas na złożenie wniosku się nieubłagalnie kończy. Kto ma szansę powinien złożyć wniosek już teraz. W 2024 r. limit już obowiązuje i prawdopodobnie zostanie szybko wyczerpany. Związane to jest oczywiście z ogromnym zainteresowaniem tym rodzaje finansowania zakupu nieruchomości. Skoro przy maksymalnej kwocie kredytu (600 tysięcy złotych) można, w okresie 10 lat, zaoszczędzić ponad 200 tysięcy złotych na odsetkach to ogromna popularność Bezpiecznego kredytu nie może dziwić. Taka okazja nie trafia się przecież często. Póki co o kredytach 0% możemy na razie zapomnieć.

Deadline w dwóch bankach

Spośród wszystkich banków, które podpisały umowę z BGK (na Bezpieczny kredyt 2%) jedynie dwa wydały oficjalne komunikaty w zakresie terminu przyjmowania wniosków.

Bank PKO BP SA ogłosił zakończenie przyjmowania wniosków 20 grudnia 2023 r. Od 21.12 system bankowy Platinum nie pozwoli już na rejestrację takich wniosków. Jednak pojawiły się także (nieoficjalne) informacje, że w niektórych placówkach dokumenty będą przyjmowane jedynie do określonej godziny a nie do końca dnia. Drugim bankiem jest BOŚ SA. Tutaj termin na przyjmowanie wniosków został określony na godzinę 15.00 29 grudnia. Bank jednak jasno deklaruje, że będą przyjmowane tylko wnioski kompletne. Dlatego jeżeli ktoś ma problem, lub wątpliwości związane z tym jakie dokumenty i druki są wymagane, to wcześniej powinien się skontaktować z bankierem hipotecznym z BOŚ SA. Oczywiście może też skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który taką wiedzę również ma.

Alior i PeKaO stabilnie

Pozostałe banki nie wydały żadnych komunikatów ani rekomendacji dotyczących terminu przyjmowania wniosków. Jednak o tym, że jest problem ze znalezieniem oddziału, który przyjmie wniosek mogli się przekonać chcący wnioskować o kredyt w  Alior Bank SA i PeKaO SA. W tym bankach proces kredytowy jest najdłuższy (ponoć nie wszystkie wnioski złożone w lipcu otrzymały decyzję!). Szybki spacer po placówkach PeKaO SA i w niektórych wniosków (do wprowadzenia) tak dużo, że albo pracownicy nie chcieli nowych albo jedynie „takie proste”. A proste to dochód z umowy o pracę i zakup na rynku wtórnym. Działalności gospodarcze, inwestycje deweloperskie itp…już nie. Bankierzy wiedzą, że pracy przy takich wnioskach jest więcej, proces dłuższy i czasem się coś „wywala”. Coraz trudniej znaleźć placówkę, w której jeszcze zechcą na temat BK2% rozmawiać.
Od dzisiaj, a ponoć nawet i wcześniej, wniosków o BK2% nie chcą przyjmować już bankierzy w centrach hipotecznych Aliora. Mają ich zwyczajnie bardzo dużo, za dużo.

Teraz dlaczego tak się dzieje? Otóż bankier ma określony czas na rejestrację kompletnego wniosku w systemie. Jeżeli klienci, pośrednicy przyniosą mu tych wniosków kilkanaście lub  kilkadziesiąt to nawet praca w soboty (i nie tylko) nie wystarczy, aby to ogarnąć. A każdy oczywiście chce szybko i sprawnie + decyzja w ustawowym (21 dni) terminie. Bankier nie może przyjąć wniosków, których później nie wprowadzi. A zatem jak ma ich za dużo „w kolejce” do wprowadzenia to kolejnych nie przyjmuje. Nie można mieć do nich o to pretensji.

Gdzie jest jeszcze szansa?

Skoro Alior i PeKaO są zapchane wnioskami, PKOBP kończy ich przyjmowanie to gdzie jeszcze warto? Pozostaje właśnie BOŚ (do 29 grudnia), Santander – nie ma ograniczeń w przyjmowaniu wniosków. Może dlatego, że w tym banku BK2% jest w ofercie dopiero od końca listopada. Wnioski złożone w listopadzie mają już decyzje kredytowe i klienci mogą podpisywać umowy. Bardzo sprawnie proces idzie również w mBanku. Ale tutaj z powodu ograniczenia dotyczącego wkładu własnego. Bank wymaga, aby było to minimum 20% (brak w ofercie Rodzinny kredyt mieszkaniowy – RKM). Dlatego każdy kto ma wkład własny koniecznie powinien złożyć wniosek również w mBanku. Warunki cenowe słabsze niż w innych bankach, ale jest za to szybko.

Jeszcze w październiku, listopadzie hitem był Velo Bank. Jednak i tutaj trafiło już sporo wniosków i bank nie jest już taki szybki jak wcześniej. Poza tym utrudnieniem jest sposób procesowania. Wielu klientów narzeka, że po złożeniu dokumentów nie wiedzą co się dzieje, gdyż doradca nie odpowiada na wiadomości a dodzwonienie się ponoć graniczy z cudem. Poza tym wnioski przyjmują również wybrane banki spółdzielcze. W ich przypadku najlepiej dowiadywać się na miejscu, gdyż zazwyczaj nie współpracują one z pośrednikami.

Kluczowy element

Pamiętaj, jeżeli chcesz mieć szansę na kredyt z dopłatą w 2023 r. (spełniasz warunki ustawowe, zdolność kredytowa jest, bazy czyste) to kluczem do sukcesu jest złożenie kompletnego wniosku kredytowego. I oczywiście złożenie go tam, gdzie jeszcze jest szansa na procesowanie.

Szczegółową checklistę (wymaganych dokumentów) otrzymasz od doradcy w placówce lub od eksperta kredytowego. Bankier ma prawo nie przyjąć i nie zarejestrować wniosku jeżeli aplikacja kredytowa nie zawiera wszystkich wymaganych dokumentów. A brak rejestracji spowoduje, że wniosek nie trafi do procesu i środki z dopłaty nie zostaną zarezerwowane. Dodatkowo jeżeli możesz to złóż 2-3 wnioski. W banku z najlepszą dostępną ofertą, w tym najszybszym i we własnym (jeżeli ma BK2% w ofercie).

Lepiej dostać kredyt z dopłatą z gorszymi warunkami finansowymi niż zwykły kredyt na najlepszych nawet warunkach! Jeżeli w placówce A lub B wniosków już nie przyjmują to próbuj w innych. Czasem wystarczy odjechać nieco od miasta i w mniejszych miejscowościach bankierzy nadal chętnie wniosek przyjmą.

W przypadku braków i koniecznych uzupełnień postaraj się dostarczać wymagane dokumenty niezwłocznie. Bankierzy skuteczniej zajmują się współpracą z klientami, którzy uzupełnienia przesyłają szybko niż takimi, którzy tygodniami potrafią „załatwiać” to o co poprosił analityk.

I na koniec: nie czekaj do ostatniej chwili. Możesz to składaj wnioski od razu, czasu serio zostało już niewiele. Nic pewnego odnośnie wniosków w 2024 r., gdyż limit może zostać wyczerpany bardzo szybko.

Robert Sierant

 

Zostaw komentarz